Víme, jak by měla vypadat IDEÁLNÍ banka


23. 11. 2007  20:41     Patrik Nacher     komentáře (0)

"Banka by měla být dobrá milenka…", píše jeden ze studentů v soutěži pro studenty středních a vysokých škol, napište esej na téma "Ideální banka v 21.století". Členové užší poroty vybrali v prvním kole hodnocení 20 nejlepších prací, které nyní posoudí všichni členové 16-ti členné poroty.

Portál www.bankovnipoplatky.com spolu s Poštovní spořitelnou vyhlásil 1. září soutěž pro studenty středních a vysokých škol o výhry v celkové hodnotě 60 000,- Kč! Soutěžní disciplínou bylo zpracování eseje na téma: „Ideální banka v 21. století“.  Celkově studenti poslali 55 prací. Z tohoto počtu odevzdalo svoje práce 24 studentů, 26 studentek a 5 studentských týmů. Zajímavé je, že ze středních škol přišlo plných 21 soutěžních textů. Z vyšších odborných škol 2 práce a z vysokých škol pak podle očekávání největší počet – 31. Nejvíce studentů poslalo své náměty z Technické univerzity v Liberci a z Bankovního institutu vysoká škola.

Členové užší poroty (zástupci serveru www.bankovnipoplatky.com, vysokých škol a Poštovní spořitelny) vybrali v prvním kole hodnocení 20 nejlepších prací, které nyní posoudí všichni členové 16-ti členné poroty. Ze všech odevzdaných textů 9 prací nesplnilo pravidla soutěže pokud jde o rozsah eseje (minimálně 6000 znaků). Z 20 finálových prací patří shodně po 9 studentům a studentkám. Zbylé 2 práce odevzdaly studentské týmy. Ve finálovém kole najdeme 6 studentů středních 14 studentů vysokých škol.

 

Banka by měla být dobrá milenka…

Nejčastěji se v esejích objevovalo přání zlepšit profesionalitu a zvýšit ochotu personálu a zaměstnanců banky. Studenti často naráželi na neochotu bankovních úředníků. Dále jim vyčítali, že více myslí na své zájmy, než na potřeby klientů. Zaměstnancům bank chybí osobní a lidský přístup a často se prý nevhodně oblékají. Nevnímají klienty jako partnery. Studenti také navrhovali, aby v bankách pracovali či pomáhali jejich vrstevníci, kteří by jim tak lépe porozuměli.

Studentům také vadí agresivní a masivní reklamní kampaně, kde na úkor důležitých informací, se prezentují jen povrchní výhody. Tím dochází k dezinterpretacím a manipulaci se zákazníky. Autoři prací ve valné většině vidí budoucnost v internetu, v komunikaci přes mobil, ICQ, Skype, v nových informačních technologiích a v ovládání veškerých operací z domova. S tím souvisí frekventované přání a vize v zapojení dalších moderních prvků z hlediska bezpečnosti a snadnosti ovládání jako je využívání biometrických údajů (nejčastěji otisk prstů či oční duhovky), zabudování čipů do těla člověka apod..

Studenti nabídli také řešení současných kritizovaných oblastí. To vidí především ve větší vzdělanosti klientů z pohledu finanční a bankovní gramotnosti a zaměstnanců bank z pohledu mezilidských vztahů, psychologie a etiky. V této souvislosti studenti navrhovali rozšířit výuku ve školách o předměty, které by budoucí bankovní klienty připravily na různé životní situace, které souvisejí s finančními rozhodnutími (škola investora, výuka úvěrový program atd.).

Často se opakovaly podněty, které se vztahovaly na vybudování vlídnějšího prostředí bankovních poboček, kde by si našly své místo různé cílové skupiny klientů – dětský koutek pro rodiče s malými dětmi, WIFI připojení či relaxační místnost pro podnikatele, sledování televize či DJ pult pro mladé lidi. Samozřejmostí by pak mělo být občerstvení.

Pokud jde o bankovní poplatky, drtivá většina studentů současný stav kritizovala a porovnávala jej s ostatními zeměmi EU. Stejně kritický postoj se týkal také nepřehledných sazebníků, nemožnosti snadno porovnávat nabídky jednotlivých bank a nevyhovující rychlosti platebního styku. Na to studenti upozornili zejména ve vztahu k vlastním zkušenostem se svými studentskými účty. Studenti opakovaně zdůrazňovali, že v bankách chybí věrnostní programy pro stávající dlouholeté klienty.

 

Seznam finalistů (podle abecedy):

Balcar Marek, BIVŠ

Čech Jan, Univerzita Pardubice

Dudysová Agáta, Masarykova univerzita Brno

Hanzal Dalibor, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Havlíček Ondřej, Vysoká škola finanční a správní

Hovorka Petr, ČVUT

Kobulejová Hana Karolína, Univerzita Hradec Králové

La Bella Simona, Univerzita Jana E. Turkyně v Ústí nad Labem

Oppeltová Zuzana, Technická univerzita Liberec

Paslerová Veronika, Technická univerzita Liberec

Pavlík Petr, Vysoká škola finanční a správní

Preiningerová Eva, University of  New York in Prague

Přidalová Karolína, Technická univerzita Liberec

Skokanová Monika a Ferusová Marcela, Hotelová škola Bohemia s.r.o.

Szlauer David, Soukromá Třinecká Obchodní Akademie a Hotelová škola spol. s r. o.

Štefánková Aneta a Tecl Jan, Gymnázium Havlíčkův Brod

Tománková Ivana, Gymnázium Nad Alejí

Tyšer Martin, Obchodní akademie Plzeň

Uklein Martin, Gymnázium Matyáše Lecha

Urgošíková Lenka, Masarykova univerzita Brno

 Víme, jak by měla vypadat IDEÁLNÍ banka

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23694795680

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7290
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1130
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6475
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3170
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9390
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9692
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více