Vláda chystá bezúročnou půjčku pro podnikatele v návaznosti na antikoronavirová opatření


20. 03. 2020  10:52     Tisková zpráva     komentáře (1)

Již od 16. března 2020 si mohou podnikatelé požádat o bezúročnou půjčku, a to v souvislosti s újmou, která jim prokazatelně vznikla vlivem stávající situace ohledně koronaviru. Vláda pro tyto účely prozatím vyčlenila 600 milionů korun. Oznámil to Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu. Bezúročné půjčky jsou zajišťovány skrze Českomoravskou záruční a rozvojovou banku.

Vláda chystá bezúročnou půjčku pro podnikatele v návaznosti na antikoronavirová opatření
O bezúročnou půjčku v rámci nově zřízeného programu COVID mohou požádat všichni, jejichž podnikání prokazatelně utrpí újmu v souvislosti s aktuální situací v ČR a nařízenými opatřeními proti šíření koronaviru. Může se tak jednat o malé i střední podniky, které například budou schopni doložit, že mají zaměstnance v karanténě nebo jejich přímé obchody mají vazbu na Čínu, Itálii nebo Jižní Koreu. Původně bylo spuštění programu COVID naplánováno až na 1. dubna, vzhledem k situaci ovšem vláda proces urychlila a žádosti lze podávat už od 16. března.

Získané finanční prostředky z programu COVID mohou podnikatelé použít například na:

  • výplatu mzdy svým zaměstnancům
  • úhradu nákladů na energie
  • úhradu faktur
  • financování drobného majetku či zásob apod.

Podnikatelé žádají o půjčky prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (kód banky 4300). Vláda slibuje standardní vyřizování půjček bez prodlev - ČMRZB má k dispozici hodnotící komisi, která je schopna fungovat velice pružně. Podniky by na základě žádosti měly získat zpět až 90 % z vyčíslené újmy. Půjčka se poskytuje v rozsahu půl až 15 milionů korun.

Splácení bezúročné půjčky bude zahájeno až po roce a podnikatelé si splátky mohou rozložit až na dva následující roky. Kromě těchto opatření vláda zavedla také další pomocné kroky, například dočasný odklad plateb odvodů nebo daní.

Ministr průmyslu a obchodu se také dále vyjádřil, že podle očekávaného zájmu je vláda připravena dosud vyčleněnou částku 600 milionů upravit. V tuto chvíli ji však považuje za adekvátní.

Česká republika je v tomto směru jedna z prvních zemí, která přichází s podporou podnikatelům, kterým nemalá opatření proti šíření koronaviru ovlivnila jejich fungování. Nutno však podotknout, že se nejedná o dotaci, ale o půjčku, kterou musí jednotlivé firmy splácet. Informace o dalších běžných půjčkách nejen pro podnikatele nabízí www.navigatoruveru.cz, základní informace o podnikání jsou na www.hardyn.cz v sekci Kariéra.

Pravděpodobně speciální řešení nabídne česká vláda cestovním kancelářím, s jejichž zástupci ještě budou probíhat mnohá jednání. Jejich předmětem bude mimo jiné i to, aby nenastala situace, kdy cestovní kanceláře dostanou peníze zpět dvakrát - jednou od hotelů, jednou od státu. V současné době většina cestujících očekává, že stornopoplatky nebudou účtovány, na druhou stranu však cestovní kanceláře tvrdí, že hotely peníze nevrací. 

A tím samozřejmě celá věc nekončí. Na pořadu dne jsou další jednání především s představiteli velkých firem, svazů, podnikatelů a bank. Týkat se budou hlavně dalšího vývoje a možných opatření ve střednědobém horizontu. 

 

Půjčky pro podnikatele - jaké jsou možnosti?

Kromě výše jmenované mimořádné bezúročné půjčky mají podnikatelé hned několik dalších možností, kde si půjčit peníze. V těchto případech se však většinou už nejedná o bezúročné půjčky. Přesto z ekonomického hlediska může být čerpání podnikatelského úvěrů výhodnější než čerpání z vlastních finančních zdrojů.

Půjčky pro podnikatele mají ve svém portfoliu nejčastěji banky, ale i některé nebankovní instituce mají úvěrové produkty pro podnikatele. Žádost a schvalovací proces však ani v jednom případě nejsou snadné, protože vyžadují důkladné prověření. Především bankovní poskytovatelé chtějí mít maximální jistotu, že nebudou se splácením úvěru problémy.

Ověřuje se například samotný podnikatelský záměr, výkonnost firmy a její platební historie. Banky také chtějí znát, jaké podnikatelé nabízí záruky. U účelových podnikatelských úvěrů se posuzuje podnikatelský záměr a související finanční plán. K podmínkám pro čerpání patří nejčastěji IČ s oprávněním podnikat v rámci České republiky a předložení dokladů totožnosti.

Obecně se dají půjčky pro podnikatele rozdělit do několika skupin - nejčastěji se využívá investiční a provozní podnikatelský úvěr. Názvy těchto úvěrových produktů už napovídají, k jakému účelu slouží:

  • investiční podnikatelský úvěr - pro financování rozšíření stávajícího podnikání
  • provozní podnikatelský úvěr - pro zajištění financování provozu firmy

A které banky podnikatelské úvěry nabízí? Obrátit se lze na většinu velkých bank - Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, Fio Banku, Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank nebo Sberbank.

Bezúročné půjčky i pro soukromé osoby

Ještě zpět k bezúročné půjčce, kterou v současnosti schválila vláda pro podnikatele jako pomoc v  nastalé situaci ohledně koronaviru. Někdo se možná nad pojmem “bezúročná” může pozastavit. Není to ovšem vůbec rarita, běžné bezúročné půjčky mají k dispozici i soukromé osoby, a to hned v několika podobách. 

Asi nejčastěji se dá s bezúročnou půjčkou setkat ve spojitosti s tzv. první půjčkou zdarma. Jedná se o nalákání zákazníka, ale nikoliv v hanlivém slova smyslu. Účelem této půjčky je dokázat zákazníkovi, že sjednání a následné vedení úvěru je bezproblémové a poskytovatel patří k solidním firmám. První půjčku tak mnozí bankovní i nebankovní instituce nabízejí zdarma - s nulovým úrokem a nulovým RPSN.

Opravdu není nutné za nabídkou první půjčky zdarma cokoliv negativního hledat. Tím, že si ji zájemce sjedná, se k ničemu nezavazuje, není nucen si následně brát půjčku další. Poskytovatelé jen spoléhají na to, že pakliže bude klient s první půjčkou zdarma spokojen, při potřebě další půjčky se na něj obrátí znovu. V tom spočívá celé kouzlo.

První půjčky zdarma však obvykle nejsou na dlouhou dobu, nejčastěji se splatnost udává do 1 měsíce. A nesplacení se rozhodně nevyplácí, následují totiž vysoké poplatky i sankce. Kromě krátké doby splatnosti se také výše půjčky drží spíše v nižších částkách, zhruba kolem 10 000 korun. 

Krom tohoto případu, kdy člověk neplatí nic navíc, se dá setkat ještě s dalším typem bezúročné půjčky. Jedná se o úvěr s úrokovou sazbou 0 % p.a., ale hradí se například poplatek za sjednání nebo vedení úvěrového účtu. Poté sice je úrok nulový, RPSN však může být vysoké. A je pak na každém, aby si spočítal, zda se mu tento typ půjčky vyplatí či nikoliv.

Zůčastněte se ANKETY O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK ZDE!

Banner anketa nejabsurdnější poplatek

Hlasovat tak můžete i pro tyto dva poplatky jako nejabsurdnější teď hned.Vláda chystá bezúročnou půjčku pro podnikatele v návaznosti na antikoronavirová opatření

nabídka půjčky
Pozornost! Ve Spencer Savings Bank připravujeme speciální balíček, který vám pomůže zachránit vaš...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28805353494

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,6200
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1685
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6610
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9150
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9846
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více