Volební okénko:
Babišova drahota, aneb jak Babiš a vláda mohou za celosvětové zdražování


07. 10. 2021  09:47     Miroslav Zeman     komentáře (1)

Od vůdců opozičních stran, tedy Pirátů, STAN a ODS se dozvídáme, že oni na rozdíl od Babiše nelžou. V případě tzv. Babišovi drahoty, aneb vysoké inflace v Česku se jedná o lež dokonce účelovou.

Volební okénko: Babišova drahota, aneb jak Babiš a vláda mohou za celosvětové zdražování
Lidem se zvyšovaly v posledních letech výrazně mzdy, důchody, a naopak se neustále snižovaly daně. Z tohoto pohledu ani nemohla opozice vládu jakkoliv kritizovat. Není ostatně za co. Proto opozice využila celosvětový trend zdražování ke skutečně účelovému kritizování vlády a Babiše. Kritizovat vládu je možné za různé věci, ale současná inflace a zdražování to rozhodně není. Pánové Fiala, Bartoš nebo Rakušan tak prokazují, že opravdu nerozumí otázkám ekonomiky, a dokonce ani nenaslouchají odborníkům. Jejich tvrzení, že většina odborníků potvrzuje, že za inflaci může vláda je zcela nepravdivé. Nějaký ten odborník se možná k tomuto názoru připojí, ale většina to rozhodně není. 

Zdražování přichází z východu

Pojďme se na inflaci a současné zdražování podívat podrobněji. Zdražování nastartovaly problémy s dopravou z Číny a zastavování výroby v asijských továrnách. Tím se výrazně zvýšily náklady na dopravu i výrobu. K tomu se připojila zvyšující se poptávka a ekonomické oživení prakticky na celém světě, kdy tuto poptávku nedokázali výrobci pokrývat. Jedná se však o poptávku nikoliv vlád, ale domácností a firem. Ty investují, spotřebovávají, poptávají a ano, získávají peníze i od státu. 

Vláda a Babiš mohou za vyšší důchody, platy i investice. Ne za inflaci

Pokud opozice kritizuje vládu, že zvýšila poptávku v důsledku pumpování peněz do ekonomiky, tak si to pojďme probrat. Většina schodku, a tedy výdajů státního rozpočtu šly do pomoci a podpory firmám zasažených koronavirou krizí, které se nyní rozjíždí a zvyšují tím poptávku. Za pomoc a zvyšující se poptávku podnikatelů tak může vláda. Ano. Sama opozice neustále vládu napadala, že dává firmám dokonce málo. Další velký výdaj jsou vyšší důchody a vyšší platy ve školství, obraně, bezpečnosti a zdravotnictví. Tito lidé také zvyšují poptávku. A co je na tom špatného? Ano, i za více peněz v peněženkách lidí a vyšší poptávku, může tato vláda. Dalším výdajem jsou investice do dálnic, železnic, zateplování budov apod. Zvyšuje se tím poptávka po stavebních materiálech, které v důsledku nedostatku surovin opět zdražují. Ano, může za to vláda, protože investuje. To je ve zkratce drtivá většina výdajů státního rozpočtu, a tedy i schodku rozpočtu.

Opozice tak tvrdí, že vláda by měla dát méně peněz na důchody, na platy, méně investovat, méně podporovat malé a střední firmy po koronavirové krizi. To je recept opozice, která tím údajně vyřeší celosvětovou inflaci a drastický nárůst cen ze zahraničí.

Zřejmě je česká vláda tak významná, že na globalizovaném trhu by její menší utrácení vedlo ke snižování cen čipů a zvýšení jejich výroby, snižování cen ropy, plynu, dřeva, ke snižování cen transportních lodních přeprav či snižování cen potravin vyráběných v zahraničí.

Ceny bytů a jejich nedostatek způsobil starý stavební zákon. Kdo ho schvaloval?

A ceny bytů? Byty jsou stavěny podle stavebního zákona z doby vlád ODS a ČSSD, který je extrémně pomalý a komplikovaný a zásadně zdržuje přípravu staveb. Vláda už od počátku svého období připravovala nový stavební zákon. Prací opozice pak bylo neustále oddalovat přijetí zákona a snažit se o jeho potopení. I díky ní to trvalo tak dlouho. Jak může opozice kritizovat vládu za pomalou výstavbu a malý počet postavených bytů, když státu ani developerům či obcím nezbývalo nic jiného, než postupovat podle katastrofálního stavebního zákona, který může zato, že příprava jednoho projektu bytového domu trvá i 8 let? To výrazně překračuje mandát této vlády. Opozice pak nijak nepřispěla k tomu, aby se podmínky za celé období zjednodušily, naopak by raději potopila nový stavební zákon a ani mu nedala šanci. 

Ze světa fantazie a laciných slibů pak zní sliby ODS jak postaví 40 000 bytů. Podle toho starého zákona, kdy jen jejich příprava potrvá 8 let? Nebo než upraví, schválí a změní současný nový stavební zákon? Než bude trvat rok či dva, než se podle něj začne postupovat? A jak chce SPOLU financovat výstavbu takového množství bytů za téměř sto miliard korun ročně, když slibuje naopak sto miliard korun ročně ušetřit? Je vidět, že ODS se SPOLU a Piráti se STAN rozhodně nelžou a jsou seriózní.

Sázíte na rozhádanost a nekonečné debaty, nebo na tah na branku

Lidé by si měli uvědomit, jestli sázka na roztříštěnou opozici pěti různých stran, které se budou po převzetí moci hádat o vliv, o prosazování svých zájmů, uplatnění svých lidí ve státní správě bude cestou a výrazným startem k pokroku a změnám, nebo cestou nazpět. Nekonečné debaty, dohadování, rozpory a hádky potřebujeme v současné těžké době úplně nejméně. Naopak náš stát bude potřebovat silný tah na branku, rozhodné činy a kontinuitu, spojenou s jistotou, že i v budoucnu navážeme na politiku nízkých daní se zárukou jejich nezvyšování, zvyšováním důchodů i mezd lidí, kteří si to opravdu zaslouží, včetně potřebných reforem.Volební okénko: Babišova drahota, aneb jak Babiš a vláda mohou za celosvětové zdražování

Chyby
Babišovi drahoty s měkkým "i"? No, aspoň je ta gramatická úroveň cca vyrovnaná s tou obsahovou... Pa...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29408178230

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5840
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,1120
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0620
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,9470
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5255
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9668
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více