XIX. díl - Ideální banka 21. století:
Petr Tausig z VŠFS se inspiroval islámským bankovnictvím


13. 02. 2015  00:46     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Petr Tausig z Vysoké školy finanční a správní se inspiroval islámským bankovnictvím.

XIX. díl - Ideální banka 21. století: Petr Tausig z VŠFS se inspiroval islámským bankovnictvím
Petr Tausig si díky své představě ideální banky, kterou inspiroval islámským bankovnictvím vysloužil velmi dobré devatenácté místo, mezi dalšími 172 soutěžícím,kteří se v roce 2014 soutěže zúčastili.

Banka budoucnosti dle Petra Tausiga by měla fungovat jako zprostředkovatelské místo, kde by se zveřejňovaly nabídky projektů jednotlivců či různých institucí a na druhé straně by další účastníci - investoři mohli své prostředky, které vkládají do bank formou vkladů investovat do konkrétních nabízených projektů. Následně by se pak tito investoři podíleli spolu s bankou na zisku projektu, nebo na jeho ztrátě.

Ideální banka se také může na těch nejlepších projektech přímo podílet a to formou přímého zapojení do projektů, přičemž iniciátor projektu nesplácí bance splátky a úroky, ale poskytuje jí dohodnutou část zisku.

"Když se podíváme na muslimské bankovnictví, tak v některých ohledech, již splňuje některé z těchto předpokladů a podle mě je teď v mnoha ohledech nejlepším bankovním systémem a do budoucna by mohlo jako jediné přijít i s tímto konceptem. Například nepoužívá peníze jako „potencionální kapitál“, ale veškeré finanční operace bank i jiných prostředníků, jsou realizovány ze 100 % z vlastních rezerv. Místo výše uvedeného konceptu, je zde princip, že část případné ztráty kryje úvěrovaný a úvěrující, čili banka samotná. Ovšem obrovskou nevýhodností, nebál bych se říci takovým „shnilým jablíčkem“ v tomto systému je samotný Islám, neboli duchovní, kteří posuzují, zda jednotlivé obchody jsou, nebo nejsou v rozporu s náboženstvím."

Celou soutěžní práci Petra Tausiga si můžete přečíst na následujícím odkazu:

Tausig Petr - soutěžní práce

DALŠÍ PRÁCE SOUTĚŽE IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ - ROČNÍK 2014 NALEZNETE ZDE!XIX. díl - Ideální banka 21. století: Petr Tausig z VŠFS se inspiroval islámským bankovnictvím

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29048562538

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6860
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0860
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6890
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9510
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9885
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více