XXVI. díl - Ideální banka 21. století:
Lucie Zárubová vidí banku pohledem foťáku


16. 03. 2015  00:35     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Lucka Zárubová představuje ideální banku pohledem objektivu svého fotoaparátu.

XXVI. díl - Ideální banka 21. století: Lucie Zárubová vidí banku pohledem foťáku
Lucie Zárubová tak zaujala porotu svým zajímavým a netradičním přístupem a pohledem. Zatímco většina ostatních prací je spíše popisem nějakého stavu, systému a prezentace banky, v tomto případě se jedná o moderní pohled na nejdůležitější a nejzajímavější stránky ideální banky v roce 2020 pohledem fotografií. 

Vše v podstatě funguje tak, jako by studentka Lucka šla v roce 2020 na návštěvu této banky a fotila si to nejzajímavější co jí na bance zaujme. Ve své práci pak popisuje jednotlivé záběry svého fotoaparátu a popisuje co na nich zachytila.

Jinak představa Lucie o ideální bance ukazuje ideální banku spíše jako internetového poskytovatele bankovních služeb. Vše se dá v podstatě řešit již přes internet on-line způsobem. Technika a inovace v bankovnictví jsou již tak daleko, že už neexistuje hotovost a vše probíhá virtuálně přes síť.

V roce 2020 tomu tak zcela jistě nebude, ale v dlouhodobějším horizontu může být představa Lucky třeba i reálná.

"Cvak! Vyplňuji dotazník pomocí dotykové obrazovky. Osoba, která je mi k dispozici, je kontrolor, který tam je jen kvůli schvalování operací a obsluhuje více zákazníků najednou, obrazovky jsou v kruhu a kontrolor je uprostřed (jako dříve obsluhovali v supermarketu v zelenině u vah). Cítila jsem se zmatená, nestíhala jsem se zorientovat v tom, co potvrzuji a vyplňuji. Peníze jsem vybírala a ukládala jen pomocí „internálu“, tedy samoobslužního boxu umístěného v interních prostorách.

Cvak! Teplá gumová ruka vyčnívající ze zdi obchodního domu mi potřásá rukou. Poslouchám k tomu mechanický hlas a vidím v úvodu tvář, která ke mně promlouvá, ta přechází v písmena, která jsou čtena (hlas vynechává čtení drobných písmen). Mohu si ze začátku vybrat z předvolby tváří a hlasů podobných navigacím. Ženský hlas k tváři chlapa, bavím se, ztrácím pozornost a uzavírám nevýhodnou smlouvu.

Namlouvám dotaz do systému pomocí PC mluvy. PC vyhledává klíčová slova a spustí text spjatý s největší shodou.

Domlouvám si smlouvu o penzijním připojištění a při odkliknutí dohody mi ruka poklepává na tu mou, aby mě ujistila spolu s úsměvem o správnosti počínání.

Cvak! Lidská práce je pomalá. Stroje jsou drahé. Měna je jen fiktivní, hotovost již neexistuje. Pojištění, půjčky a jiné služby probíhají jen za pomocí sítě z domova pomocí ID codu (nezáleží na tom, jestli otisknu palec, nahraji si zorničky, plivnu nebo si naříznu dlaň ve stylu znamení pokrevního bratrství). V tomto světě není zapotřebí obsluhy ani dceřiných poboček jen IT techniků, kteří spravují chod programu a aktualizují nabídky služeb. Lidé jsou více zadlužení, bankovní sektor složený z techniků vzkvétá. Na tomto snímku sedím v křesle s „PC invisible“ v klíně. „Error,“ pravím, co vidím. Má dokumentační práce z prostředí bank je v nenávratnu."

Lucie Zárubová je studentkou ČVUT - Masarykům ústav vyšších studií

DALŠÍ PRÁCE STUDENTŮ, KTEŘÍ SE ZÚČASTNILI NAŠÍ SOUTĚŽE IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ NALEZNETE ZDE!XXVI. díl - Ideální banka 21. století: Lucie Zárubová vidí banku pohledem foťáku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29044516311

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6860
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0860
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6890
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9510
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9885
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více