XXVI. díl - Ideální banka 21. století:
Lucie Zárubová vidí banku pohledem foťáku


16. 03. 2015  00:35     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Lucka Zárubová představuje ideální banku pohledem objektivu svého fotoaparátu.

XXVI. díl - Ideální banka 21. století: Lucie Zárubová vidí banku pohledem foťáku
Lucie Zárubová tak zaujala porotu svým zajímavým a netradičním přístupem a pohledem. Zatímco většina ostatních prací je spíše popisem nějakého stavu, systému a prezentace banky, v tomto případě se jedná o moderní pohled na nejdůležitější a nejzajímavější stránky ideální banky v roce 2020 pohledem fotografií. 

Vše v podstatě funguje tak, jako by studentka Lucka šla v roce 2020 na návštěvu této banky a fotila si to nejzajímavější co jí na bance zaujme. Ve své práci pak popisuje jednotlivé záběry svého fotoaparátu a popisuje co na nich zachytila.

Jinak představa Lucie o ideální bance ukazuje ideální banku spíše jako internetového poskytovatele bankovních služeb. Vše se dá v podstatě řešit již přes internet on-line způsobem. Technika a inovace v bankovnictví jsou již tak daleko, že už neexistuje hotovost a vše probíhá virtuálně přes síť.

V roce 2020 tomu tak zcela jistě nebude, ale v dlouhodobějším horizontu může být představa Lucky třeba i reálná.

"Cvak! Vyplňuji dotazník pomocí dotykové obrazovky. Osoba, která je mi k dispozici, je kontrolor, který tam je jen kvůli schvalování operací a obsluhuje více zákazníků najednou, obrazovky jsou v kruhu a kontrolor je uprostřed (jako dříve obsluhovali v supermarketu v zelenině u vah). Cítila jsem se zmatená, nestíhala jsem se zorientovat v tom, co potvrzuji a vyplňuji. Peníze jsem vybírala a ukládala jen pomocí „internálu“, tedy samoobslužního boxu umístěného v interních prostorách.

Cvak! Teplá gumová ruka vyčnívající ze zdi obchodního domu mi potřásá rukou. Poslouchám k tomu mechanický hlas a vidím v úvodu tvář, která ke mně promlouvá, ta přechází v písmena, která jsou čtena (hlas vynechává čtení drobných písmen). Mohu si ze začátku vybrat z předvolby tváří a hlasů podobných navigacím. Ženský hlas k tváři chlapa, bavím se, ztrácím pozornost a uzavírám nevýhodnou smlouvu.

Namlouvám dotaz do systému pomocí PC mluvy. PC vyhledává klíčová slova a spustí text spjatý s největší shodou.

Domlouvám si smlouvu o penzijním připojištění a při odkliknutí dohody mi ruka poklepává na tu mou, aby mě ujistila spolu s úsměvem o správnosti počínání.

Cvak! Lidská práce je pomalá. Stroje jsou drahé. Měna je jen fiktivní, hotovost již neexistuje. Pojištění, půjčky a jiné služby probíhají jen za pomocí sítě z domova pomocí ID codu (nezáleží na tom, jestli otisknu palec, nahraji si zorničky, plivnu nebo si naříznu dlaň ve stylu znamení pokrevního bratrství). V tomto světě není zapotřebí obsluhy ani dceřiných poboček jen IT techniků, kteří spravují chod programu a aktualizují nabídky služeb. Lidé jsou více zadlužení, bankovní sektor složený z techniků vzkvétá. Na tomto snímku sedím v křesle s „PC invisible“ v klíně. „Error,“ pravím, co vidím. Má dokumentační práce z prostředí bank je v nenávratnu."

Lucie Zárubová je studentkou ČVUT - Masarykům ústav vyšších studií

DALŠÍ PRÁCE STUDENTŮ, KTEŘÍ SE ZÚČASTNILI NAŠÍ SOUTĚŽE IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ NALEZNETE ZDE!XXVI. díl - Ideální banka 21. století: Lucie Zárubová vidí banku pohledem foťáku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

37662243344

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4490
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9440
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2970
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,2140
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,3740
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9186
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více