Zákon o omezení plateb v hotovosti – opět se ukázalo, že nefunguje


17. 04. 2011  13:12     ar     komentáře (0)

Zákon č. 254/2004 o omezení plateb v hotovosti a změně zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, měl jednoznačně zabránit ilegálnímu nakládání s hotovostí, jako je praní špinavých peněz nebo korupční jednání. Zákon má ale naprosto zásadní nedostatky, jak ostatně ukazuje i současná koaliční krize, do které vláda zabředla na základě poznatků o nejasném financování strany Věci veřejné a nestandardních hotovostních operacích ministra dopravy a faktického šéfa strany Víta Bárty.

Tristním nedostatkem je, že dle zákona „je poskytovatelem platby ten, kdo platbou uhrazuje závazek“. Poskytnutím půjčky však samozřejmě žádný závazek uhrazován není, ten naopak teprve vzniká. Vít Bárta tak zákon o omezení plateb v hotovosti neporušil, alespoň pokud se u případného soudu nepodaří dokázat, že nešlo o půjčku, jak tvrdí on. Zákon o omezení plateb v hotovosti by se tedy na v médiích propíraný případ vztahoval až tehdy, kdy by se dlužník (hypoteticky poslankyně Kočí) půjčku rozhodl vrátit. Na tuto zásadní nesrovnalost v zákoně upozornilo v poslední době i několik odborníků, například docent katedry trestního práva Karlovy univerzity Tomáš Gřivna.   Dalším slabým místem zákona je následující věta: „Do limitu se započítávají všechny platby v české i cizí měně, provedené týmž poskytovatelem platby témuž příjemci platby v průběhu jednoho kalendářního dne.“ Chcete někomu předat větší obnos peněz? Žádný problém, můžete tak učinit během jediné minuty. Jak? Stačí si dát kávu, či jinak zahnat spánek, a naplánovat schůzku na půlnoc. Ve 23:59 předáte částku o korunu nižší než zákonem stanovený limit 15.000 eur (ke 12. 4. 2011 činil ekvivalent v CZK dle kurzu ČNB 366.675,-), a minutu po půlnoci tu samou sumu. Celkem tak lze pohodlně poskytnout přes 733 tisíc Kč!   To, že zákon o omezení plateb v hotovosti nemůže nikdy efektivně fungovat, souvisí i se starým rčením: „Kde není žalobce, není soudce“. Nedá se předpokládat, že by se korumpovaný šel sám udat, ani to, že by to udělal ten, kdo podplácí. Stejná věc platí i pro praní špinavých peněz. Velké ryby padnou pouze v případě, že se v někom hne svědomí – pokud by poslanci Věcí Veřejných danou událost neoznámili, nikdo by se o ní nic nedozvěděl. A žádný, byť sebelepší zákon by na tom nic nezměnil…   Aktivity, proti kterým je zákon primárně namířen, se dějí stále. Vždyť mezi lety 2005 a 2009 bylo v České republice za trestný čin praní špinavých peněz odsouzeno pouhých 29 lidí. Třeba i proto, že se v českých kasinech musí uchovávat videozáznamy o dění v herně pouhých 90 dní. Tvrdíte, že jste v kasinu před 91 dny vyhráli 10 milionů? Ok, věříme vám, ale jen proto, že musíme. Je přitom možné, že jste do kasina s 15 miliony pocházejícími z trestné činnosti přišli. Ne nadarmo se o tuzemských kasinech – a propos, Praha patří k evropské špičce v počtu kasin v jednom městě - už i v balkánských zemích mluví jako o ráji praček na špinavé peníze.   Zákon tak omezuje zejména poctivé „řadové“ obyvatele, kterým nakazuje provádět platby nad 15 tisíc eur bezhotovostně. To sebou nese řadu dodatečných nákladů – ať již finančních (poplatky za vklad hotovosti na přepážce banky, poslání hotovosti na cizí účet, příp. vklad na účet třetí osoby), nebo časových…   Čtěte také: Zákon o praní špinavých peněz – do banky musíme, a basta?


Zákon o omezení plateb v hotovosti – opět se ukázalo, že nefunguje

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20366492488

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více